Tatlı Krizlerini Nasıl Önleriz?

Bu yazımda hepimizin korkulu rüyası olan tatlı krizlerinden bahsedeceğim. Her bireyin her dönemde yaşayabileceği ve diyet yapanların korkulu rüyası olan tatlı ihtiyacımıza nasıl çözüm sağlayacağımızı bu yazıyı okuduğunuz zaman çözeceksiniz 😃

Tatlı İhtiyacı Neden Oluşur ?

Tatlı ihtiyacının oluşmasının altında birçok sebep yatabilir. Bunlar;

Şeker ihtiyacı : Midemiz kendisine verilen kadar besini alır. Burada bize asıl oyun oynayan, doymuş olmamıza rağmen bizi sürekli bir açlık halinde olduğumuza inandırarak, bizi şeker ve çikolataya bağımlı hale getiren beynimizdir.

Yanlış Yapılan Diyetler : Yanlış yapılan diyetler kan şekerinin hızla düşmesine ve böylelikle sizi şekere, şeker içerikli besinlere yöneltir. Yanlış beslenme yöntemleri yerine size uygun diyeti diyetisyen desteği ile uygulamalısınız.

Hormonlar :  Kadınların %90 ının yaşadığı mens dönemi öncesi ve menapoz dönemi tatlı krizlerine sebep olan hormonal durumlardandır. Bu dönemde yazının devamında yer alan yöntemler ile krizlerle baş edebilirsiniz.

Psikolojik Durumlar : Duygu durumu değişiklikleri bazı bireyleri çok fazla yemeğe ve tatlıya yöneltirken, bazı bireyleri ise tamamen yemekten soyutlamaktadır.

Tatlı İhtiyacımızı Nasıl Bastırırız?

– Öncelikle aç kalmamanız gerekmektedir. Aç kalan bireylerde kan şekeri düştüğü için beyne giden sinyal ile kan şekerini tekrardan yükselten besinlere saldırmak söz konuşu olmaktadır. Böyle durumlarda ise şeker ve şeker içerikli besinler genellikle ilk tercih olmaktadır.

-Tatlı ihtiyacınızı bastırmakta zorluk çekiyorsanız eğer; vitaminlerden doktorunuza danışarak takviye alabilirsiniz.

Özellikle;

* B Vitamini

*Koenzim Q10

*L- Carnitin [ihtiyaç doğrultusunda]

*C vitamini

**Krom Pikolinat vb. vitaminlerden destek alabilirsiniz.

-Bol su içiniz. Beynimize su ve yemek ihtiyacı aynı sinyali verdiği için tatlı ihtiyacımız olduğu zaman mutlaka öncesinde su içmeliyiz.

-Uyku düzeni de tatlı krizlerinizin oluşmasını engeller. Saat 01.00-06.30 saatleri arası düzenli olarak uyuyan kişilerde seratonin hormonunun daha fazla çalıştığı gözlemlenmiştir.

Tatlı Krizlerinde Ne Yapmalıyız?

-Egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizde tıpkı uyku gibi seratonin salgısını arttırdığı için tatlı ihtiyacınız bastırmanıza yardımcı olur.

-Bu durumda iseniz dikkatinizi başka şeylere verebilirsiniz, bu şekilde beyninizi farklı şeyler ile meşgul ederek ihtiyacınızı bastırabilirsiniz.

-Sizin için en doğru tatlıyı seçebilirsiniz. Tatlı tercihinizi ilk olarak taze ve kuru meyvelerden yana kullanınız. Eğer bu şekilde bastıramıyorsanız Blogtaki FİT TARİFLER bölümündeki tarifleri kullanabilirsiniz.Tatlı ihtiyacınızı hala bastıramıyorsanız Sütlü Tatlıları [az şeker içerenler] son olarak tercih edebilirsiniz. Kesinlikle şerbetli tatlıları tercihleriniz arasına almayınız.

-Tatlı ihtiyacınız bastırmak için diyetisyeninize danışarak bitkilerden yararlanabilirsiniz.

*Tarçın

*Hibiskus

*Zerdeçal  gibi bitkiler bunların başında gelir.

– Tatlı ihtiyacınızı bastıran sular hazırlayabilirsiniz. Tercihen suyunuza

*Çilek

*Kavun

*Nane

*Limon

*Kabuk tarçın

*Zencefil vb.  ekleyebilirsiniz

Sağlıkcakla Kalın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 😃

Write a comment