10 Adımda Sağlıklı Kilo Vermek

Hızla kilo vermek istiyorsunuz ve bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsunuz. Ama nasıl?

Öncelikle, kademeli olarak kilo vermenin en iyisi olduğunu unutmayalım. Hızlı bir şekilde kilo vermeyi vadeden diyet ve gıda takviyelerinden uzak durmalısınız. Çok hızlı kilo verdiğinizde, yağ yerine kas ve su kaybedeceksiniz buda bazı sağlık problemleri yaşamanıza neden olacaktır.

Aç kalmanızın hedeflendiği diyet programı ile hızlı bir şekilde kilo verebileceğinizi  düşünebilirsiniz. Ancak bunun önerilmediğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu tarz diyet programlarının sağlık üzerine uzun vadeli etkili olması konusunda çok fazla araştırma yapılmamıştır. Uzun vadede sağlıklı beslenmeyi hedef edinmek için mutlaka ihtiyaç duyduğunuz besinleri almalı ve bir diyetisyenle birlikte çalışmanız gerekmektedir.

Uzun vadede sağlıklı bir şekilde kilo vermek için aşağıda sıraladığım adımları dikkate alarak bunu sandığınızdan daha kolay bir şekilde başarabilirsiniz. Öncelikle Haftada 1-2 kilo vermeyi hedefleyin; lakin bunu bir yasa haline getirmeyin. Çünkü her şeyden önce bu sürecin yüksek bir motivasyonla daha kolay olacağını unutmayın.

1- Hedefinizi Belirleyin.

Birçok kişi sıkı bir şekilde diyete başlamakta; lakin bir süre sonra birçok sebeple diyetine sadık kalmayarak ara vermektedirler.

Kendinize sakın  “Önümüz yaz’, ‘Üç ay sonra düğün var’, ‘Haftaya incecik olmam lazım’, ‘O elbisenin içine girmeliyim’, ‘’ gibi hedefler belirlemeyin.  Asıl hedefinizin sağlıklı beslenerek aklınızdaki rakamlara ulaşmak olduğunu kesinlikle unutmayınız.

2-  Diyetinizi çeşitlendirin.

Beslenmenizde tip besin grubu yerine her besin grubundan tercih etmelisiniz. Örn; sadece et tüketmek yerine;  hem protein, hem karbonhidrat, hem de vitamin ve mineral olarak dengeli bir şekilde beslenmek için et, süt grubu, tahıl grubu ve sebze meyve grubundan yararlanmalıyız.

3- Bol sıvı tüketin.

Yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacımız da artmaktadır. Yaz mevsiminde sıcakların artması ve buna bağlı olarak minerallerinde atılması sonucunda bayılma hissi, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, nabız düşüklüğü, dolaşım bozukluğu gibi sağlık problemleri görülebilir. Özellikle terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-2,5 lt. su içilmelidir. Kilo vermek, kilo korumak ve fazla besin alımını engellemek için bol su tüketilmesi gerekir.

4- Ne yediğinizi not alın

Diyet yapan kişilerin yediklerini not almaları kendilerini kontrol etmeleri için etkili bir yöntemdir. Bu şekilde, öğün sayısını ve öğünlerde doğru besin gruplarına yer verilip verilmediğini kontrol ederken; yaptıkları yanlışlar varsa onları da görme şansı yakalayabilirler. Not almanın diğer bir avantajı ise diyet programına uyulup not tutulmasına rağmen bir hafta sonunda hiç kilo verilmemesi ya da çok az kilo verilmesi durumunda, tüketimin incelenerek yapılan hatanın bulunma şansını yakalamasıdır.

5 – Bitkisel ürünlerden destek alın.

Bitkisel destekler kilo vermenizi kolaylaştırır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa bitkisel ürünlerden destek almanızda fayda vardır.  Yeşil çay, zencefil, zerdeçal, tarçın, hibiskus, kırmızı biber gibi baharat ve bitkiler metabolizmanıza destek sağlayarak kilo vermenizi kolaylaştırır.

6- Stresten kaçınıp, sürekli pozitif olun.

Yapılan çalışmalar stres ve kilo alma arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir, çünkü stres altındaki kişiler daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyma eğilimindedirler.

Hayatınızdaki tüm gerilimleri uzaklaştırıp sakin kalmak ve pozitif bir ruh haline sahip olmak kilo vermenin anahtarıdır; çünkü sağlıklı bir diyet uygulamaya kendimizi daha iyi adarız ve bu kendini adamayla beraber gelen davranışları hedefimize ulaşmak için kullanabiliriz.

7- Fiziksel aktivitenizi artırın.

Fiziksel aktivite ve diyet ayrılmaz bir bütündür; çünkü kalori yakımını hızlandırır, ödem oluşumunu önler ve daha iyi bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak kas dokusu oluşumuna katkıda bulunur.Günde en azından 30 dakikanızı ayırmanız sizin için yeterli olacaktır. İster koşun, ister dans edin, istersenizde  kilo vermenizi ve daha iyi bir sağlığa sahip olmanızı sağlayacak dilediğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirin.

8- Her gün tartılmayın.

Kilo takibi amacıyla sık sık tartılmak yanlış bir yöntemdir. Sağlıklı bir beslenme ile  haftada 1-1,5 kg kilo kaybı normaldir. Uygun tartılma sıklığı haftada bir ya da on günde bir, sabahları aç karnına olmalıdır. Gün içinde farklı saatlerde birkaç kez tartılmak ise moral bozulmasına ve motivasyonun azalmasına neden olmaktadır.

9- Bağırsak floranızı koruyun.

Bağırsaklar vücudumuz için 2. beyin gibidir. Ayrıca kilo vermemizde bağırsak sağlığımız oldukça önemlidir. Bozulmuş bir bağırsak mikrobiyotası kilo vermenizi engeller. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotası için Akdeniz tarzı beslenebilir, prebiyotik besinleri sofranızda sürekli tercih edebilirsiniz. Ayrıca bağırsak sağlığınız için  beyaz un, alkol, yüksek şeker ve früktoz tüketiminden de kaçınmalısınız.  Özellikle yoğurt, kefir, zeytinyağı, elma,  yulaf ezmesi, muz, zerdeçal, zencefil ve tarçından faydalanabilirsiniz.

10- Düzenli uyuyun.

Uyku beden sağlığı için önemli bir noktadır. Doğru zamanda ve doğru miktarda uyumak kilo vermek ile yakından ilgilidir. Uyku büyüme hormonu (growth), mutluluk hormonu (seratonin) ve açlık tokluk hormonu (leptin ve ghrelin) ile yakından ilgilidir. Bu hormonun düzenli çalışması için saat 1-5 arasını kapsayacak şekilde ve günde 6-7 saat uyumamız gerekmektedir.

Write a comment